Smart utrustning for kald krig kan bli Norges neste nisje
Ved opprusting i Arktis blir også kulden en fiende, særlig for soldater fra varmere land. Smarte klær som leser av kroppens tilstand og varmer opp brukerne kan bli redningen.
Kronikker gir uttrykk for skribentens meninger.
Økt militær tilstedeværelse og opprustning i Arktis er på trappene i Nato. Det betyr flere soldater på bakken i omgivelser som regelrett kan prøve å ta livet av deg.
Norge er blant verdens beste på å operere i kulde. Likevel fikk 14 norske soldater frostskader på en øvelse i Finnmark tidligere i vinter. Det viser hvor krevende det er å operere i Arktis. Om briter og italienere skal klare å verne oss i nord, må vi hjelpe dem å verne seg mot kulden.
Mye vil trolig vinnes om vi kan effektivisere opplæring og i tillegg gjøre operasjoner i Arktis tryggere også for uerfarne soldater. Fremtidig smart soldatutrustning kan utgjøre en forskjell her.
Det lille ekstra
Et enstemmig Storting har besluttet at vi skal ruste opp i Finnmark. Ifølge The New York Times planlegges det å stasjonere ut 6000 allierte soldater i Norge og Finland om noen år. Fra 9. mars skal også 25 000 allierte soldater trene på vinterstrid i disse områdene, under øvelsen «Cold Response».
Kaldværsoperasjoner krever kunnskap, øving, erfaring og disiplin. Pluss godt utstyr. Det lille ekstra på disse områdene kan i ytterste konsekvens utgjøre forskjellen mellom liv og død.
Så satser da også EU på soldatutrustning for arktiske forhold, blant annet gjennom forskningsprosjektet Armetiss. Her er Forsvarets forskningsinstitutt og SINTEF med sammen med det norske selskapet NFM Group, en ledende leverandør av beskyttelse for soldater og politi.
- Les også: NATO: – Europa balanserer på en knivsegg
På lag med fysiologien vår
Dette er ett av flere sivile og militære samarbeidsprosjekt der vi studerer hvordan teknologi, beskyttelsesutstyr og bekledning kan spille på lag med menneskets fysiologi i krevende miljøer, inkludert sprengkulde.
Resultatene kan bli viktige for alle europeiske soldater og vår samlede evne til å stå sammen i Arktis. Norsk næringsliv spiller allerede en viktig rolle, og vi ser gode muligheter for å utvikle dette feltet videre. Fremtidige løsninger kan gi norske selskaper konkurransefortrinn i et stadig større marked.
Hensikten vår er å gi soldater best mulig vern mot kulden, redusere faren for skader og gjøre hver enkelt trygg på at den fysiske helsen deres er ivaretatt. Da kan soldatene frigi krefter og oppmerksomhet fra egenomsorg til det som er den militære oppgaven deres.
Fingre, tær og kjernetemperatur
Noen løsninger er lavthengende frukter, som funksjonell bekledning og utstyr tilpasset arktiske forhold. Slikt finnes allerede, selv om ikke alle nasjoner har det per i dag.
Andre løsninger mangler. Eksempelvis sensorer som kan måle soldatens temperatur på fingertupper og tær i felten. Pluss utstyr som kontinuerlig måler kjernetemperaturen.
Hadde vi hatt dette, ville soldatene lært å tolke kroppens signaler raskere. Det ville også bli lettere å forebygge frostskader på fingre og tær. Om andre skader skulle oppstå ute, ville overvåking av kjernetemperaturen både på skadested og under evakuering hatt stor medisinsk nytte.
- Les også: Dette bør du vite om livredning i kulde
Sensorer og KI
I dag finnes ikke teknologi som på hensiktsmessig vis kan gjøre slike målinger kontinuerlig og under krevende forhold. Vi kan jo ikke ha kabler til tærne. De ville bli i veien når soldatene beveger seg. Vi kan heller ikke bruke fingersensorer som hindrer effektiv håndtering av våpen og teknisk utstyr.
Og termometere i endetarmen?
Tja – vi tror ikke vi vil få soldatene med på at er en god idé.
Derfor søker vi i stedet mot løsninger som bruker sensorer på nye måter, knyttet sammen med kunstig intelligens. Det vil si systemer som kan gi viktige data til den enkelte soldat, leder eller medic.
Aktiv oppvarming
I tillegg jobber vi med å finne hvordan vi best mulig kan bruke varme i tekstiler til aktiv oppvarming av kroppen. Dette for å øke komfort og funksjonsevne, samt holde kroppen varm etter skade og under evakuering. En viktig gevinst både i sivile og militære settinger.
På toppen av dette må bekledningen være myk og behagelig. Samtidig må den være slitesterk. Den må fungere både når den er våt og stivfrossen. Sist, men ikke minst må den gi god beskyttelse for soldaten mot motstandere.
De som lykkes med å utvikle relevante løsninger kan få tilgang til et stort marked, både militært og sivilt.
Avansert ull- og sensorindustri
I Norge har vi kunnskap og erfaring om operasjoner i kulden som få andre kan matche. Vi har også lange tradisjoner innenfor utvikling av avanserte sensorer.
I tillegg er vi langt fremme med å bruke ull i avansert bekledning. I det kalde Norge er vi dessuten gode på å utvikle, designe og produsere beskyttende og funksjonelle arbeidsklær.
Til sammen gir dette oss svært gode forutsetninger for å utvikle utstyr som gir våre egne og våre alliertes soldater bedre evne til å løse oppdrag i krevende, iskalde miljø.
Denne kronikken ble først publisert i Dagens Næringsliv og gjengis her med DNs tillatelse.

